Quantcast
Channel: Komentarze do: Rok w piekle, czyli czego możemy się nauczyć z historii z byłej Jugosławii?
Viewing all articles
Browse latest Browse all 36

Autor: icek były bażant

0
0

Strona z symulatorem nie jest najlepszej jakości – delikatnie mówiąc. Uwzględnia tylko jeden element – w wojsku liczyliśmy i rysowaliśmy jako najważniejsze coś innego – ślad obłoku promieniotwórczego, czyli głównie opad pyłu – to zabija (w ciągu paru dni) na znaczną odległość i jest ogromnie zależne od kierunku i siły wiatru. Są specjalne tabelki do liczenia % niezdolnych do walki stale (ładny eufemizm)/ czasowo. Najlepsze że w wielu wariantach mamy chwilową niezdolność do walki – potem parę dni remisji – potem pełną niezdolność ze znaczącą ilością zejść śmiertelnych. Pytanie za 10 pkt.: Jak wykorzystywano w czasach UW (oczywiście w warunkach ćwiczeń, na mapie, w sztabowym zaciszu, przy „wzmocnionej herbatce”) pododdział, który dostał taką dawkę?
Wracając do propozycji zadania: należy podać kierunek i szybkość wiatru, przezroczystość atmosfery, porę dnia i roku, inne elementy (np. teren pokryty śniegiem, opad deszczu). Zależnie od tego konkretne, proponowane działanie – może być bardzo różnej wartości.
Aha – wiatr w najgorszym razie możemy oceniać: szybkość – na podstawie obserwacji drzew (co się rusza: drobne gałązki czy pnie), kierunek – ruchu chmur, w warstwie przy gruncie – jakimkolwiek odpowiednim kawałkiem materiału.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 36

Latest Images

Trending Articles